X
تبلیغات
وبلاگ حقوقی نیما جهانشیری - رتبه یک کانون وکلای البرز - وکالت - آزمون وکالت 92 - آزمون وکالت 93 - وکالت 94

وبلاگ حقوقی نیما جهانشیری

Iranian law, Iranian lawyers, Iranian attorneys, Iranian criminal law, Iranian private law, Iranian civil law, Iranian law tests, Iranian law resources, Nima Jahanshiri, وبلاگ حقوقی نیما جهانشیری,رتبه یک کانون وکلا,رتبه یک کانون وکلای دادگستری البرز,کانون البرز,,منابع وکالت سال 92,منابع وکالت سال 93,منابع وکالت سال 94,منابع وکالت سال 95,آرای وحدت روی جدید,,قوانین خاص,زمان ثبت نام آزمونهای حقوقی,آزمون وکالت,وکالت,اعلام نتایج آزمون وکالت,زمان ثبت نام آزمون,اخبارحقوقی,وکیل برتر,منابع حقوق,بهترین تست مدنی,بهترین تست جزا,بهترین تست آیین دادرسی کیفری,بهترین تست آیین دادرسی مدنی,بهترین تست اصول فقه,بهترین تست تجارت,بهترین منابع حقوق,سایت کارشناسی ارشد حقوق خصوصی,وکالت,راهنمایی برای آمادگی در آزمون وکالت,قانون جدید,کارشناسی ارشد حقوق,حقوق خصوصی,قوانین,قانون,دانلود,وکالت سال 96,وکالت سال 97,وکالت سال 98,وکالت سال 99,بهترین منابع وکالت,برنامه ریزی آزمون وکالت,نیما,ارشد حقوق,دانلود فایل صوتی,دانلود قوانین خاص,دانلود آرای وحدت رویه ,بهترین برنامه ریزی برای آزمون وکالت,راهنمایی برای آزمون وکالت,

قابل توجه کسانی که فکر میکنند دارای توانایی لازم برای موفقیت نمی باشندقابل توجه کسانی که فکر میکنند دارای توانایی لازم برای موفقیت نمی باشند

گران‌ترین وکیل ایران اصلا پرونده‌هایش را نمی‌بیند


او گران‌ترین وکیل ایران است. یکی از مهم‌ترین پرونده‌های تاریخ قضائی ایران را وکالت کرده و بیشترین حق‌الوکاله را گرفته است؛ چیزی در حدود یک‌ و نیم میلیارد تومان.

علی صابری (وکیل نابینا) از آن دست آدم‌هایی‌ است که مفهوم معلولیت و توانایی را در ذهن به‌هم می‌ریزد. او توانسته با پشتکار و اعتماد به نفس، به هر چیزی که به آن معلولیت می‌گویند، غلبه کند و در حرفه خودش یکی از جنجالی ترین‌ها باشد.


دفتر وکالت علی، شلوغ است. دارد لایحه را به یکی از موکلان‌اش دیکته می‌کند. همه، با وقت قبلی آمده‌اند. علی فقط بعدازظهرها دفتر است. هیچ‌کس از دیدن وکیل نابینا تعجب نمی‌کند، این روزها علی دیگر برای خودش اسم و رسمی دارد و همه از معلولیت‌اش و موفقیت‌های عجیب و غریبش باخبرند.

 با چشم دیگران
او نمی‌بیند و نمی‌تواند هیچ‌کدام از پرونده‌هایی را که در دست دارد بخواند چون آنها به خط بریل نیستند، نمی‌تواند آخرین قوانین مصوبه ر ا ببیند چون هنوز فرصت نشده آنها را به خط بریل درآورند. نمی‌تواند در دفاع از موکلان‌اش لایحه بنویسد. نمی‌تواند در چشم‌های موکلان‌اش نگاه کند و راست و دروغ حرف‌هایشان را بفهمد.

 نمی‌تواند تنها و بدون همراه به دادگاه برود و با همه این حرف‌ها باز هم به نظر علی، چشم آخرین عضوی است که یک وکیل به آن نیاز دارد؛ «ندیدن را می‌توان حل کرد. آدم باید فقط خودش را از تک و تا نیندازد. من مدت‌هاست به دیدن از دریچه چشم دیگران عادت کرده‌ام. طوری برنامه‌ریزی کرده‌ام که هیچ‌وقت با مشکلم دست تنها رودررو نشوم. از اول برنامه کار تیمی برای خودم درست کرده‌ام.

دوستان بسیار زیادی دارم؛ وکلایی که با هم روی پرونده‌ها کار می‌کنیم، با هم آنها را می‌خوانیم، با هم لایحه می‌دهیم و... جدا از همه این حرف‌ها منشی من هم آدم منحصر به فردی است.

منشی یک فرد نابینا باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. او چندین برابر دیگران کار می‌کند و مجبور است همه چیزهایی که نابینا نمی‌تواند بخواند، برایش بخواند و همه چیزهایی که نمی‌تواند بنویسد، برایش بنویسد. منشی یک نابینا در حقیقت چشم‌های او هم هست».


ادامه‌ی مطلب

آخرین وضعیت قوانین در حال تصویبآخرین وضعیت قوانین در حال تصویب

آخرین وضعیت لایحه آيين دادرسي کيفري  و سایر قوانینقانون جديد مجازات اسلامي برگشت خورد معاون پارلماني وزيردادگستري اعلام کرد: قانون جديد مجازات اسلامي در حال ابلاغ از سوي رئيس جمهور بود که شوراي نگهبان خواست اين قانون ابلاغ و منتشر نشود.

عبدالعلي ميرکوهي در مورد آخرين وضعيت لايحه مجازات اسلامي گفت: اين لايحه تمامي مراحل قانوني خود را طي کرده بود و با تصويب مجلس و تائيد شوراي نگهبان تا مرحله ابلاغ رئيس جمهور رفت و حتي قرار بود اين قانون جديد منتشر شود ولي به دليل ايرادي که در اين قانون پيدا شد شوراي نگهبان تصميم گرفت لايحه اي که تبديل به قانون شده بود را از دولت پس گرفته تا به سرعت ايراد موجود را برطرف کند. احتمالا اين اصلاح به زودي انجام شده و قانون جديد مجازات اسلامي توسط رئيس جمهور ابلاغ مي شود. (برای دیدن ایرادات شورای نگهبان کلیک کنید)


آخرين وضعيت 10 لايحه قضايي و حقوقي در مجلس
معاون پارلماني وزير دادگستري در مورد آخرين وضعيت لوايح قضايي در کميسيون لوايح دولت و کميسيون قضايي و صحن مجلس توضيح داد.


1- لايحه قانون اداري: بلاتکليف
 
خردادماه سال گذشته از سوي قوه قضائيه به دولت ارجاع و در کميسيون لوايح دولت بررسي شد اما اين لايحه همچنان در دولت در حال بررسي است.
 
2- لايحه حمايت از اطفال و نوجوانان: بلاتکليف
 
اين لايحه را کميسيون لوايح دولت تصويب کرد و به تصويب هيئت وزيران رسيد و براي تصويب به مجلس ارجاع شد. حال با آغاز مجلس نهم، دولت دوباره درخواست رسيدگي به اين لايحه را ارسال کرده است.
 
3- لايحه آيين دادرسي تجاري: بلاتکليف
 
اين لايحه خردادماه سال 90 توسط هيئت وزيران به مجلس ارجاع شد ولي مجلس هشتم فرصت نکرد به آن رسيدگي کند و در مجلس نهم رسيدگي مي شود که هم اکنون در دستور کار قرار دارد.
 
4- لايحه آيين دادرسي کيفري: در ايستگاه آخر و آماده تصويب و ابلاغ
 
اين لايحه توسط مجلس تصويب شد و اکنون منتظر نظر شوراي نگهبان است تا اگر ايرادي داشت هر چه زودتر در صحن علني مجلس برطرف شود. که اين ايراد برطرف شده و به زودي تبديل به قانون مي شود.(برای دیدن نظر شورای نگهبان در این رابطه کلیک کنید)
 
5- لايحه حمايت از خانواده: در آستانه ابلاغ
 
اين لايحه اي 50 ماده اي در مجلس تصويب شد و براي تصويب نهايي به شوراي نگهبان ارجاع شده است. شوراي نگهبان 11ايراد گرفت و مجلس ايرادات را برطرف کرده و دوباره به شوراي نگهبان ارسال شد. بعد شوراي نگهبان دو ايراد گرفت و دوباره به مجلس بازگشت. مجلس ايرادات را برطرف کرد و حال شورا ايرادات جزئي گرفته است که قابل برطرف شدن بوده و مي توان قول داد بزودي اين لايحه تصويب مي شود.(نظر شورای نگهبان در مورد لایحه حمایت از خانواده)
 
 6- لايحه قانون جامع وکالت: بلا تکليف
 
اين طرح ابتدا از سوي کميسيون قضايي مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت بعد از آن قوه قضائيه هم لايحه نوشت.


مهرماه سال گذشته لايحه از سوي قوه قضائيه به کميسيون لوايح دولت ارجاع شد و پس از بررسي به قوه قضائيه دوباره ارسال شد تا بازنگري شود. اکنون اين طرح در کميسيونهاي فرعي در حال بررسي بوده و در نهايت به کميسيون اصلي ارسال مي شود.
 
7- لايحه پيشگيري از وقوع جرم: بلاتکليف
 
اين لايحه را مجلس تصويب کرد و به شوراي نگهبان ارسال شد که با ايرادات شورا دوباره به مجلس بازگشت و چون ايرادات شوراي نگهبان مبنايي بود لايحه به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال شد. حالا اين لايحه از مجمع به مجلس آمد و پس از تصويب دوباره براي نهايي شدن به مجمع رفته است. هم اکنون در کميسيون حقوقي مجمع تشخيص مصلحت نظام مورد بررسي قرار گرفته و به زودي به صحن مجلس مي رود.
 
8- لايحه مالکيت معنوي: در کميسيون لوايح مجلس
 
اين لايحه هم اکنون در کمسيون لوايح دولت مطرح است و به زودي به مجلس مي رود.
 
9- لايحه حمايت از بزه ديدگان اجتماعي روي ميز دولت
 
اين لايحه در کميسيون لوايح دولت هنوز در دست بررسي است.
 
10- لايحه اصلاح قانون آيين دادرسي مدني: در کميسيون لوايح دولت
 
اين لايحه هم اکنون در کمسيون لوايح دولت مطرح است که تا دوماه ديگر به مجلس مي رود.

خبرهای حقوقی و حوادث(پست ثابت)خبرهای حقوقی و حوادث(پست ثابت)

*جدیدترین آرای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور  (ادامه)
*نظرات مشورتی:1-اعتراض به قرارهای دادسرا هزینه ندارد (ادامه)
2-با منتفی شدن رهن ، اعمال مقررات ماده2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بلامانع است (ادامه)

اصول ساده برنامه ریزی تحصیلی اصول ساده برنامه ریزی تحصیلی

اصول ساده برنامه ریزی تحصیلی به قلم دوست خوبم آقای عزیزالله حیدری رتبه 3 کانون کرمانبعد از توکل بر خدا

برنامه=تعیین هدف+تامین امکانات+وقت گذاشتن+مقداری اراده

برنامه = خوندن+خوندن+خوندن+خواستن

هدف=...... متغیر برای هر نفر

امکانات= منابع(کتاب-جزوه-فیلم اموزشی و ...)

وقت= میزان زمانی که می تونید اختصاص بدین به درس خوندن

خواستن= خواستن نه فقط خواستن

خوندن=باز کردن کتاب و شروع کردن

ادامه مطلب

نقش استرس در سرنوشت آزمونهانقش استرس در سرنوشت آزمونها

نقش استرس در سرنوشت آزمونها


نشانه‌های استرس

١-افکار: کاهش تمرکز، حس فوریت زمانی، کاهش حافظه، از دست دادن اعتماد به نفس، نگرانیها و درگیریهای ذهنی مداوم، پیش‌بینی بدترین پیامدها، دشواری تصمیم‌گیری و تفکر آشفته

۲-واکنشهای جسمانی: سردرد، تنش عضلانی به ویژه در گردن و شانه‌ها، کمردرد، خستگی مفرط، تهوع، افزایش ضربان قلب، ...

٣-احساسات: تحریک‌پذیری، پرخاشگری، بدخلقی، احساس گناه، افسردگی، خشم و عصبانیت، ناامیدی، وحشت‌زدگی، ترسهای غیرمنطقی، نگرانی زیاد و حساسیت بیش از اندازه به انتقاد

استرس عاملی روانی‌ست که موجب عدم موفقیت در آزمون میشود

ادامه‌ی مطلب

جزوه‌هاجزوه‌ها

جزوه حقوق تجارت ۴

اختیارات مجامع عمومی در حقوق تجارت

جدول اکثریت قانون تجارت**************

جزوه اشخاص و محجورین دکتر صفایی و قاسم زادهجزوه ارث دکتر شهبازی


*جزوه مدنی شهبازی 1تا8 (دست نویس)

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش چهارم

بخش پنجم

بخش ششم

بخش هفتم

بخش هشتم

بخش نهم

بخش دهم

آیین دادرسی مدنی۲، تقریرات استاد شمس


جزوه تایپی اصول فقه شهبازی


قوانین خاص(تمام جزوه‌های این وبلاگ برگرفته از وبلاگ عدالت)

تنوع برنامه های پیشنهادی مطالعه آزمون وکالت؛ فرصت یا چالش!؟( به قلم جناب آقای حیدری)تنوع برنامه های پیشنهادی مطالعه آزمون وکالت؛ فرصت یا چالش!؟( به قلم جناب آقای حیدری)


تا یکی دو سال پیش هر کدوم از ماها که میخاستیم برای آزمون وکالت اماده بشیم به زحمت باید منابع ازمون و ضرایب اونارو بدست می آوردیم.کتاب های معتبر و نظریات مورد استناد که جای خود دارد. هرجا که مطلب یا سخنی در این زمینه یافت میشد هم به نوعی مرتبط با موسسات اموزشی بود که به طرز جهت داری منابع مرتبط با اساتید یا تالیفات خود را معرفی میکردند یا اینکه مطالب ارایه شده سندیت لازم رو نداشتند.

کسانی هم که به هر طریق ممکن این سد بزرگ رو رد می کردند دیگه خبری از اونها نبود.اگر هم به یکی از اونها مراجعه می کردیم، یا مطالب مفید دستگیرمان نمیشد یا اینکه مستند بودن اطلاعات ارایه شده برایمان جای تردید داشت. یا اینکه جذب یکی از موسسات شده بودند.

 

خوشبختانه از سال گذشته و به خصوص امسال تعدادی از پذیرفته شدگان آزمون وکالت که غالبا رتبه های خوبی نیز کسب نموده اند در محیط مجازی اقدام به راه اندازی وب نموده و تجربیات و نظرات خود را ارایه می نمایند.

 تجربیاتی که تنها شنیدنشان می تواند درصد زیادی از استرس داوطلبین را کاهش داده و آنها را امیدوار به تلاش و کسب نتیجه نماید. با توجه به اینکه این افراد اشخاص حقیقی و غالبا شهرستانی نیز می باشند شائبه متصل بودن پذیرفته شدگان به کانون نیز کم کم رنگ باخته است.

 اما در برخورد با این مطالب ارایه شده از طرف دوستان سه مسیله مطرح می شود:

 ۱- منابع مورد مطالعه معرفی شده

۲- برنامه و نحوه مطالعه معرفی شده

۳- استفاده یا عدم استفاده از خدمات موسسات آموزشی

به تفکیک و به اختصار در خصوص هریک از این آیتم ها مطالبی بیان می کنم

۱- منابع مورد مطالعه

مهمترین و اولین مرحله از آمادگی جهت آزمون انتخاب منابع می باشد. خوشبختانه در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد. بیش از ۱۰ نفر از رتبه های خوب سالهای گذشته که تجارب خود را در این محیط منتشر کرده اند اقدام به معرفی منابع مورد استفاده خود نموده اند. یک بررسی اجمالی به راحتی نشان می دهد که منابع معرفی شده غالبا مشترک و نزدیک به هم می باشند و در این خصوص سردرگمی خاصی متوجه داوطلبین نخواهد بود.تنها در زمینه منابع تست یا کمک آموزشی یا منابع تکمیلی اختلافات جزیی وجود دارد که ناشی از سلیقه یا دسترسی این افراد به منابع می باشد و جایگزینی هریک از آنها مشکل خاصی برای داوطلبین ایجاد نمی کند.

با این وجود می توان ادعا کرد که انتخاب منابع معرفی شده هریک از این عزیزان جای هیج نگرانی برای داوطلبین نداشته و از این ناحیه ضرری متوجه کسی نخواهد شد.

تنها در تعداد منابع معرفی شده برای هریک از  مواد درسی اختلافاتی هست که بیشتر متوجه میزان آمادگی داوطلبین می باشد و درصورت داشتن سطح خوب می توان از این منابع صرف نظر کرد یا درصورت ضعف در بنیه مطالعاتی اقدام به مطالعه این منابع تکمیلی نمود.

۲- برنامه و نحوه مطالعه

دومین مرحله از مراحل آمادگی جهت آزمون بعد از انتخاب منابع ؛ برنامه ریزی و مطالعه است. با نگاهی مختصر به شیوه های معرفی شده، همه آن ها در قالب سه شیوه مطالعه قابل ذکرند. مطلب مهم در این زمینه این است که با عمل به هریک از این سه شیوه کلی هریک از دوستان توانسته اند رتبه خوبی کسب نمایند.

 پس با وجود اختلاف در شیوه مطالعه می توان ادعا کرد که بعد از انتخاب صحیح منابع؛ تنها تلاش و برنامه ریزی فردی است که نتیجه آزمون را رقم می زند و برنامه مطالعاتی تنها نظم و ترتیب مطالعه را برقرار نموده و فرد بر اساس آن اقدام به تنظیم زمان و آگاهی از میزان آمادگی خود می نماید.

کافی است براساس سلیقه و میزان زمان و شرایط زندگی؛ یکی از این برنامه ها رو انتخاب و اجرا کنیم.

 مهم اجرای کامل و نهایتا تسلط به مطالب ضروری جهت آزمون می باشد.

 پس در این زمینه هم جای نگرانی وجود ندارد.همه این برنامه ها توسط افرادی اجرا و به نتایج خوبی نیز منجر شده اند. کسب رتبه های تک رقمی توسط افرادی که با برنامه های متفاوتی مطالعه نموده اند نشانه ایست بر اینکه همه این برنام ها قابل اتکا می باشند؛ و از سویی دیگر برنامه مهم نیست(نه اینکه اصلا نداشته باشیم؛بلکه نوع برنامه) ، مهم میزان تلاش و تمرکز ما در به خاطر سپردن مطالب و یادگیری می باشد.هر برنامه ای که انتخاب نماییم بالاخره زحمت اجرای آن بردوش خودمان است.برنامه صرف ما رو به جایی نمیرسونه.

تنوع برنامه های ارایه شده تنها فرصت انتخاب به داوطلبین می دهد تا با توجه به برنامه زندگی و فرصت مطالعاتی و سلیقه خود به یکی از این برنامه ها عمل و انشالله نتیجه مورد نظر را کسب نمایند.

۳- استفاده یا عدم استفاده از خدمات موسسات آموزشی

ابتدائا باید یگم قریب به اتفاق افرادی که تجارب خود را در این محیط منتشر نموده اند از خدمات موسسات استفاده نکرده اند. البته در این زمینه باید قایل به تفکیک آن هم از چند جهت شد. از جهتی خدمات برخی مسسات و خصوصا اساتید مبرز آنها در تدوین و انتشار کتاب های کمک آموزشی یا گردآوری و تدوین سوالات و تست های سنوات قبل با پاسخ های تشریحی و مستند قابل انکار نیست و بعضا مورد استفاده نیز قرار می گیرند که البته بسته به نویسنده آن فراز و فرودهایی قابل مشاهده است که خوشبختانه به تدریج منابع قابل اتکا در این زمینه شناسایی و معرفی شده اند.

از جهتی دیگر استفاده از آزمون های آزمایشی موسسات مطرح است که بسته به شرایط می تواند مفید یا غیر مفید باشد.این آزمونها برای افرادی که تجربه شرکت در آزمون نداشته اند یا با برنامه های منطبق با این آزمون ها مطالعه می کنند فوایدی ی تواند داشته باشد گرچه به دلیل نحوه چیدمان و تعداد مراحل این آزمون ها جای نقدهایی وجود دارد.

بحث بیشتر در این زمینه موکول به داشتن تجربه در این زمینه است که با توجه به اینکه تجربه ای در این زمینه ندارم نمیتونم قضاوت کنم. اما به نظر تعداد ازمونهای گاها بیشتر از ۲۰-۳۰ مرحله چندان مفید نبوده و درصورت لزوم شرکت در حدود ۵ آزمون جامع گزینه بهتری به نظر می رسد.

خدمات موسسات اموزشی از جهتی دیکر معطوف به ارایه برنامه ریزی آموزشی است که در این زمینه نیز خدمات ارایه شده معمولا متناسب با برنامه ازمون های آن موسسات بوده و همان نقد ها بر آن وارد می باشد.این نوع برنامه ریزی معمولا افراد را در تنگناهای متعدد قرار داده و فرصت بروز سلیقه های شخصی را محدود می سازد.بهرحال سبک زندگی و فرصت مطالعاتی بسته به شغل یا موقعیت خانوادگی و مسئولیت های شغلی و خانوادگی افراد متفاوت است اما استفاده از خدمات این موسسات منوط به همراهی با برنامه های منطبق با ازمون هاست که هر شرکت کننده ای شاید نتواند این تطابق را داشته باشد.

در زمینه های متفاوت می توان بر این نوع برنامه ها نقد نوشت اما از جهتی برای تعدادی از داوطلبین نیز می تواند مفید باشد ؛ کما اینکه تعدادی از افراد موفق در ازمون وکالت برنامه های این موسسات را معرفی یا با اقتباس از آنها اقدام به طراحی برنامه مطالعاتی نموده اند.

 دیگر خدمت موسسات اموزشی برگزاری دوره های تدریس و امادگی آزمون می باشد. بر این مقوله نیز از جهات مختلف می توان نگریست. ابتدائا موسسات دارای نام و برند و تبلیغات گسترده. این موسسات با استفاده از تبلیغات گسترده و ابتدائا ارایه امارهای بالایی از تعداد پذیرفته شدگان به عنوان دانشجویان خود اقدام به جذب دانشجو می نمایند. خب طبیعی است تعدادی از داوطلبین با این هجمه تبلیغاتی جذب این موسسات شوند. البته از حق نباید گذشت که اساتید به نام و توانایی نیز در بین اساتید این موسسات هستند که صادقانه تلاش می کنند. اما آنچه مهم است این است که داوطلبینی که در این موسسات ثبت نام می کنند باید متوجه باشند که یک: شرکت در دوره های اموزشی یک موسسه تضمین قبولی نیست. تدریس مباحث در این موسسات درواقع فشرده ای کنکور وار از دوره کارشناسی است که به هر دلیل ما از دستش داده ایم و لاغیر.اما نباید فراموش کرد که عاقبت بار مسئولیت بر دوش خودمان و زحمت خودمان استکه نتیجه نهایی را رقم خواهد زد.همان افرادی که درسایه استفاده از خدمات اموزشی این موسسات پذیرفته شده اند نیز تلاش نموده اند والا قاعدتا باید تعداد بیشتری از داوطلبین منتسب به موسسات پذیرفته می شدند و نه درصد بسیار پایینی. دو: تعدادی از پذیرفته شدگان موسسات که بر روی آمار انها نیز تاکید زیادی می شود تنها از خدمات جنبی این موسسات استفاده نموده اند که نهایتا به شرکت در چند ازمون ختم می شود . سه: آمار قبولی دانشجویان این موسسات در مقایسه با تعداد داوطلبین منتسب به آنها چندان هم بالا نیست و در قیاس با داوطلبین مستقل بسیار اندک می باشد.حالا شما اون تعدادی که فقط از خدمات جنبی استفاده نموده اند رو نیز کسر کنید ببینید چه می شود.(شخصا در سایت یکی از موسسات صرفا با این عنوان که اخبار حقوقی رو بصورت پیامکی دریافت نمایم با نام حقیقی ثبت نام کرده بودم که تا چند روز پس از اعلام نتایج نام من نیز به عنوان دانشجوی این موسسه به عنوان قبولی و رتبه تک رقمی درج شده بود که با پیگیری من حذف شد). چهار: هزینه های شرکت در دوره های این موسسات نیز به نظر زیاد می رسد که البته چون با میزان مخارج و مصارف این خدمات آشنایی زیادی ندارم نمیتونم قضاوت خاصی بکنم.فقط از دید من زیاد به نظر میاد.البته شاید کسی برای کسب نتیجه در ازمونی با این اهمیت حاضر باشد خیلی بیشتر و چندین برابر نیز بپردازد.

مسیله مهم دیگر واگذاری بی قید و بند نماینگی از سوی این موسسات به برخی موسسات شهرستانی است. در این زمینه اصلا دقت خاصی به عمل نمی آید و ظاهرا افزایش آماد نمایندگی ها و جذب بیشتر دانشجو مد نظر است. با دریافت هزینه های نامتناسب تنها هر درس در یک روز در شهرستانها تدریس و فقط آزمون های هماهنگ برگزار می شود.متاسفانه در این زمینه فقط دورادور شاهد بی برنامه گی و قصور های زیادی هستیم.

 تنها به عنوان یک مثال فرض کنید سرکار خانمی که مدیر یکی از نمایندگی های یکی از مطرح ترین موسسات آموزش وکالت در کشور، در شهر کرمان که ظاهرا مشاور و مدرس این موسسه نیز می باشند و خود نیز از خدمات موسسه بهره ند هستند  که تحصیلات ارشد نیز دارند دربین ۲۰۰۰نفر متقاضی کانون کرمان رتبه ای در حدود دهک هفتم هشتم این تعداد متقاضی آورده اند.این ایرادی است که در اکثر استان ها به چشم می خورد و امیدواریم این موسسات فکری به حال این قضیه نیز بکنند.

خب به همین مطالب درمورد این موسسات بسنده میکنیم.

دسته ای دیگراز موسسات نیز موسسات شخص محور یا گره های محدودی از دانشجویان و اساتید علاقمند و توانایی هستند که در هیاهوی تبلیغات و اسم پر زرق و برق موسسات زیاد به چشم نمی آیند اما این موسسات یز خدمات مشابهی ارایه می نمایند که بسته به گروه و مدیریت آن  نقاط ضعف و قوتی دارند که جال پرداختن به آن نیست.

دسته ای دیگر نیز موسساتی هستند که در مدتی کوتاه توسط افراد بعضا موفق در کنکورها یا ازمون ها راه اندازی شده و معمولا یا بزودی تعطیل یا در موسسات بزرگتر ادغام یا به عنوان نمایندگی یکی از آنها به حیات خود ادامه می دهند که در این ختصر قصدی بر بررسی عملکرد آنها وجود ندارد.

خب قصه بند سوم از این نوشتار تحت عنوان استفاده یا عدم استفاده از خدمات موسسات آموزشی به درازا کشید؛

نهایتا اینکه استفاده یا عدم استفاده از خدمات این موسسات امری کاملا شخصی بوده اما تضمینی برای قبولی نبوده و نهایتا تلاش خود شماست که نتیجه آزمون را رقم خواهد زد. دستان اضر که می فرایند استفاده خاصی صوصا از خدمات آموزشی این موسسات نکرده اند. از جله خودم تنها از کتاب های تست تالیفی اساتید خوب این موسسات استفاده کرده ام.

 این نوشتار مقاله ای علمی یا متن مدونی نبوده و احتمالا دارای نواقصی خواهد بود.صرفا آنچه به نظرم رسید با وجود کمبود وقت یادداشت نمودم.

آرزوی موفقیت دارم برای همه شما دوستان

(منبع: وبلاگ آقای عزیز الله حیدری)

دعا و زیارتدعا و زیارت

*دعا کردن سه حالت دارد که به هر حالتی که باشد برای انسان اجر معنوی دارد


*زیارت ناحیه مقدّسه

*****************ادامه‌ی مطلب

درس مدنی را برای آزمون وکالت چگونه خواندمدرس مدنی را برای آزمون وکالت چگونه خواندم

به نام خدا

عرض سلام احترام

در این پست قصد دارم برایتان توضیح بدهم که برای آزمون وکالت چگونه درس مدنی را  خواندم

همانطور که می‌دانید درس مدنی ضریب ۳ دارد و آمادگی در این درس برای من خیلی مهم بود

در دوران تحصیل در این درس پایه نسبتا خوبی داشتم ولی با این حال بحث آزمون وکالت با دوران تحصیل فرق می‌کند یعنی اینطور نیست که اگر پایه ضعیفی داشته باشی امکان کسب درصد خوب کم باشد

و همینطور اگر پایه قوی داشته باشی حتما درصد خوبی کسب می‌کنید

در ابتدا تصمیم گرفتم که کل منابع هر مبحث را بخوانم

مثلا برای مبحث وقف این کار را انجام بدم :وقف را از کتاب نظم کنونی بخوانم و بعد از جزوه دکتر شهبازی و ...

دیدم که اینطوری خیلی زمان می‌برد و طوری که دلم می‌خواهد نمی‌توانم آماده بشم

برای همین ابتدا جزوه شهبازی را کامل خواندم و بعد کتاب دکتر صفایی (البته جزوات دیگر را هنگام مطالعه مباحث مربوط به آن خواندم)

جزوه شهبازی را ۲ روزه تمام کردم و کتاب دکتر صفایی را یک روزه چون منبع درسی دانشگاهم بود و بیشتر مطالب آن را بلد بودم

بعد به سراغ کتاب نظم کنونی رفتم و از ابتدا شروع به خواندن کردم

چون خود قانون مدنی را از قبل خوانده بودم و یک روز در میان دوره می‌کردم در این قسمت خیلی راحت‌ بودم  و باعث می‌شد نکات هر ماده را خیلی بهتر متوجه شوم و کاملا یاد می‌گرفتم

بعد از خواندن هر مبحث ،تستهای آن را می‌زدم و نکات آن را در کتاب نظم کنونی یادداشت می‌کردم

روش تست زدن من به این صورت بود

هر سوال را خیلی خوب می‌خواندم(مهم‌ترین نکته در تست زدن درک کامل سوال است و بفهمید که طراح سوال دقیقا از شما چه می‌خواهد) بعد تمام گزینه ‌ها را می‌خواندم و از بین ۴ گزینه آنهایی که می‌دانستم قطعا اشتباه است را خط می‌زدم و معمولا ۲ گزینه به این صورت بود و بعد بین ۲ گزینه دیگر فکر می‌کردم تا متوجه شوم کدام درست‌تر است

سریع پاسخنامه را نگاه نمی‌کردم . بلکه سعی می‌کرد ابتدا با دلیل گزینه خودم را انتخاب کنم بعد پاسخانمه را نگاه می‌کردم.

  از بین گزینه‌های هر تست می‌شود نکاتی بدست آورد و آنها را یادداشت می‌کردم

مثلا اگر سوال گفته بود کدام گزینه صحیح نیست من ازبین ۳ گزینه که درست بود اگر نکته‌ای می‌دیدیم و بلد نبودم آن رایادداشت می‌کردم.

اگر جواب انتخابی من اشتباه بود سعی می‌کردم بفهمم چرا اشتباه است و دلیل آن را یادداشت می‌کردم

باید یاد می‌گرفتم که چطوری تست بزنم چون کسب درصد خوب فقط بستگی به مطالعه منابع ندارد بلکه باید روش تست زدن را بلد باشید و من چون در هیچ آزمونی شرکت نکرده بودم باید بوسیله همین تستها روش تست زدن را یاد می‌گرفتم (به نظر من کتابهای تست بهتر است تا آزمون چون سوالات ادوار گذشته است و اصولی طرح شده و پاسخنامه آن هم درست است ولی به سوالات و پاسخنامه مؤسسات  نمی‌شود اعتماد صد در صد داشت)

اوایل یکمقدار زمان‌بر بود ولی به مرور سرعت من بیشتر شد و خیلی سریع تستها را جواب می‌دادم(در کل درسها اینطوری تست می‌زدم)

(بعضی دوستان مپرسند منابع را خواندیم چرا نمی‌توانیم درصد خوبی کسب کنیم؟ به نظر من مشکل این عزیزان در تست زدن است.  هنوز بلد نیستند که چگونه تست بزنند.باید خیلی تمرین کنید تا یاد بگیرید نکات انحرافی سوال را متوجه شوید،یادبگیرید که از بین ۲ گزینه که می‌تواند درست باشد شما باید کدام را انخاب کنید،با نحوه طرح سوال و جواب صحیح آشنا شوید و....)

برای تست تصمیم داشتم هم تست دکتر میترا ضرابی و هم تست شهبازی را بزنم ولی متوجه شدم که پاسخنامه این دو کتاب در بعضی سوالات با هم تفاوت دارد و خیلی سر درگمم می‌کرد

نمی‌داستم کدام درست گفته است

یادم است یک سوال از وقف بود و خیلی هم مهم بود و کتاب تست شهبازی یک پاسخ داده بود و کتاب دکتر ضرابی یک پاسخ دیگر و من برای یافتن جواب صحیح آن مجبور شدم مبحث وقف را از کتاب عقود معین استاد کاتوزیان بخوانم که در این کتاب  صریحا جواب این سوال را پیدا نکردم

نمی‌دانستم باید چه کار کنم

اگر قرار بود برای هر مبحث اینقدر وقت بگذارم قطعا نمی‌توانستم  کل مطالب را بخوانم

بنابر این تصمیم گرفتم فقط تست کتاب دکتر شهبازی را بزنم و به نظرم پاسخهای آن درست‌تر بود و با مطالبی که خوانده بودم منطبق‌تر بود(این نظر شخصی من است)

بعد از اینکه به ترتیب تا ابتدای مبحث ارث را خواندم(یعنی از ماده ۱۸۳ تا۸۶۱)بلافاصله جزوه مدنی ۳تا ۷ دکتر شهبازی را خواندم

برای مبحث ارث، از کتاب نظم کنونی فقط مواد ۸۶۱ تا۸۹۳ و همچنین ماده ۹۴۰ تا۹۴۹ را خواندم و بقیه مبحث ارث را از جزوه ارث دکتر شهبازی خواندم که واقعا فوق العاده است

بعد از خواندن مبحث قیم و ولی ...جزوه اشخاص و محجورین صفایی را خواندم

*در کتاب نظم کنونی قوانین خاص درس مدنی ذکر شده است

قوانین خاصی که من خواندم:

تا ماده ۱۸۳ قوانین خاص زیاد بود

من فقط  قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه در محاکم   و قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸ و قانون اصلاح ماده (۱۲) قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸(مصوب سال ۱۳۸۰) –قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه – قانون تملک آپارتمانها-

بقیه قوانین خاصی که تا ماده ۱۸۳ آمده بود را نخواندم چون به نظرم لازم نبود بخوانم

ولی از ماده ۱۸۳ کتاب نظم به بعد تمام قوانین خاص آن را خواندم البته باتوجه به اینکه قانون بیمه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی ۱۳۴۷ تغییر کرده بود

در آخر ،کتاب کمک حافظه دور اندیشان را خواندم (این کتاب  اشتباه‌هایی دارد و باید در آخر بخوانید تا نظراتی که برخلاف نظر استاد کاتوزیان است را خودتان اصلاح کنید و بعد بخوانید ،یک سوال درس مدنی را من از این کتاب خوانده بودم و توانستم جواب دهم ولی اگر نتوانید اشتباهات آن را پیدا کنید و اصلاح کنید، این کتاب را نخوانید بهتر است )

*********

*تسلط به کتاب نظم کنونی از همه چیز مهمتر است ،تمام یادداشتهای این کتاب را باید یادبگیرید واز هیچ کدام  به سادگی نباید بگذرید

مثلا یادداشت شماره ۴ ذیل ماده ۲۸۷ در ابتدای امر بی اهمیت به نظر می‌رسد در صورتی که سوال ارشد سال ۹۰ بود .یا در آزمون وکالت امسال ۳ سوال را اشتباه جواب دادم که ۲ سوال آن عینا در کتاب نظم کنونی آمده بود و اگر من تسلط بیشتری داشتم قطعا درست پاسخ می‌دادم.

*برای فهمیدن یادداشتهای کتاب نظم کنونی باید وقت بگذارید،این درس فهمیدنی است ،حفظ کردنی نیست ،تمام سعیتان این باشد که تمام یادداشتها را بفهمید

*ذهن خود را درگیر منابع مختلف نکنید،تسلط به کتاب نظم کنونی ،سخت و زمان‌بر است شما به جای اینکه منابع مختف را بخوانید باید چند بار این کتاب را  خیلی دقیق بخوانید .

* اگر در درک یادداشتهای نظم کنونی مشکل داشتید می‌توانید به کتابهای ارجاع شده در همان یادداشت مراجعه کنید ،البته برای بعضی از آنها من پاسخی نیافتم و خودم  سردر گم هستم ولی چون برای آمادگی آزمون ارشد کتاب عقود معین ۴ جلدی دکتر کاتوزیان را خواندم و کتاب اعمال حقوقی و... و بیشتر مطالبی که نامفهوم بود را فهمیدم ،اگر در این درس سوالی داشتید می‌توانید در بخش طرح آمادگی برای آزمون وکالت سوالات خود را مطرح کنیدو من در حد توانم پاسخگو هستم.البته تمام تلاشتان را بکنید تا خودتان بفهمید ،اگر مطلبی را با تلاش خودتان بفهمید خیلی بهتر در حافظه‌تان می‌ماند.

در آخر برای شما عزیزان آرزوی بهترینها را دارم و انشالله خدا کمکتان کند تا به بهترین نحو برای آزمون وکالت آماده شوید.

نیما جهانشیری

 

 

 

تبادل نظر در مورد برنامه ریزی درسی شماتبادل نظر در مورد برنامه ریزی درسی شما

شما دوستان با ارائه برنامه ریزی خود با یکدیگر تبادل نظر کرده و سعی می‌کنیم با برطرف کردن نواقص آن ، بهترین برنامه ریزی را داشته باشیم.


******************************************************************************

لطفا این چند نکته را قبل از ارسال سوالات در نظر بگیرید


۲-لطفا برنامه درسی خود  را با تیک خصوصی نفرستید

۳-لطفا در این پست فقط سوالات مرتبط بابرنامه ریزی را ارسال کنیدپاسخگویی به سوالات آیین دادرسی مدنی از مواد قانون و کتاب پیشرفته دکتر شمسپاسخگویی به سوالات آیین دادرسی مدنی از مواد قانون و کتاب پیشرفته دکتر شمس


اطلاعیه(92/04/02)

به علت شروع دوره کارآموزی و ضیق وقت

دوستان عزیز فقط سوالاتی که مربوط به کتاب پیشرفته دکتر شمس است پاسخ داده می‌شود


این پست را برای طرح سوالات شما دوستان در درس آیین دادرسی مدنی ایجاد کردم

همانطور که می‌دانید درس آیین دادرسی مدنی ضریب ۳ دارد و خیلی تعیین کننده است

برای آمادگی در درس آیین دادرسی :

ابتدا مواد قانون را کاملا مسلط شوید بطوری که تفاوتها و تشابها را کاملا یاد بگیرید.

بعد از آن کتاب ساده ساز فرحناکیان را مطالعه کنید . تسلط به این کتاب خیلی مهم است و اگر شما دوستان تا این مرحله درست درس خوانده باشید درصد خیلی خوبی کسب خواهید کرد

در مرحله بعد کتاب پیشرفته‌. ممکن برای شما دوستان سوال پیش بیاید که چرا کتاب پیشرفه را باید آخر بخوانیم

همانطور که می‌دانید این کتاب خیلی حجیم است و اگر قرار باشد . وقتی این کتاب را یکبار خواندیم و برای دورهای بعد بخواهیم مرور کنیم قطعا وقت زیادی از شما دوستان می‌گیرد.

زمانی که شما مواد قانونی و کتاب ساده ساز فرحناکیان را بخوانید به حجم وسیعی از کتاب پیشرفته شمس بی نیاز می‌شوید وقتی که این کتاب را شروع به خواندن کردید فقط زیر مطالبی که قبلا نخوانده‌اید و برای شما تازه‌گی دارد خط بکشید و برای دورهای بعد فقط همان را مرور کنید .


******************************************************************************

لطفا این چند نکته را قبل از ارسال سوالات در نظر بگیرید

۱-لطفا هر سوال را جدا گانه ارسال کنید

۲-لطفا سوالات را با تیک خصوصی نفرستید

۳-لطفا در این پست فقط سوالات مرتبط بادرس آیین دادرسی مدنی  را مطرح کنید

۴-لطفا سوالات متعدد خود را جدا گانه بفرستید تا هر سوال یک پاسخ داشته باشد

۵-لطفا قبل از طرح سوال  .سوالات قبلی را بخوانید تا سوال تکراری ارسال نشود

پاسخگویی به سوالات درس مدنی از کتاب نظم کنونی دکتر کاتوزیانپاسخگویی به سوالات درس مدنی از کتاب نظم کنونی دکتر کاتوزیان


اطلاعیه(92/04/02)

به علت شروع دوره کارآموزی و ضیق وقت

 فقط به سوالاتی که مربوط به یادداشتهای کتاب نظم کنونی دکتر کاتوزیان است پاسخ داده می‌شود در سوال خودتان شماره یادداشت را ذکر نمایید

البته مهمترین منبع طرح سوال درس مدنی کتاب نظم کنونی دکتر کاتوزیان است و با تسلط به این کتاب قطعا درصد خوبی کسب می‌کنید بنابراین تمام هدف من این است که شما دوستان به این کتاب مسلط شوید

به علت پاسخ ندادن به سوالات خارج از نظم و حذف آنها از شما دوستان پوزش می‌طلبمدوستان عزیز همانطور که مستحضر هستید کتاب نظم کنونی استاد کاتوزیان خیلی پیچیده و مبهم است ولی تسلط به این کتاب خیلی حیاتی و تعیین کننده است

مثلا در آزمون وکالت امسال اگر کسی به این کتاب تسلط داشت به راحتی می‌توانست بالای ۷۰ درصد بزند

خود من که مدنی وکالت را ۸۰ درصد زدم اگر بهتر به این کتاب مسلط بودم قطعا ۳ سوالی که اشتباه جواب داده‌ام را درست پاسخ می‌دادم و چیزی خارج از این کتاب نبود


برای فهم این کتاب شما دوستان نیاز دارید که ابتدا یکسری از منابع دیگر را مطالعه کنید و بعد به مطالعه‌ی این کتاب بپردازید

ابتدا شما دوستا جزوه استاد شهبازی را بخوانید و بعد از آن کتاب قواعد عمومی قراردادهای دکتر صفایی

و در مرحله بعد مواد قانون مدنی +کتاب نظم کنونی استاد کاتوزیان + تست شهبازی

البته بعد از این که مبحث ارث را از کتاب نظم کنونی خوانید حتما جزوه ارث شهبازی را بخوانید

و در آخر کتاب اشخاص و محجورین دکتر صفایی را بعد از خواندن مباحث آن از کتاب نظم کنونی دکتر کاتوزیان حتما بخوانید

اگر شما دوستا ن کاملا به این منابع مسلط باشید ،مطمئن باشید که در درس مدنی آزمون وکالت مشکلی ندارید(البته برای ارشد منابع دیگری لازم است که نیاز هست که بخوانیم .....)

****************************************************************************

لطفا این چند نکته را قبل از ارسال سوالات در نظر بگیرید

۱-لطفا هر سوال را جدا گانه ارسال کنید

۲-لطفا سوالات را با تیک خصوصی نفرستید

۳-لطفا در این پست فقط سوالات مرتبط بادرس مدنی را ارسال کنید

۴-لطفا سوالات متعدد خود را جدا گانه بفرستید تا هر سوال یک پاسخ داشته باشد

۵-لطفا قبل از طرح سوال  .سوالات قبلی را بخوانید تا سوال تکراری ارسال نشود

******************************************************************************

در نهایت خدمت شما دوستان عرض می‌کنم که من هیچگونه ادعایی ندارم و اگر پاسخ درست سوال را ندانم از شما دوستا‌ن کمک می‌خواهم تا انشالله با همکاری هم برای آزمون وکالت آماده شوید.منتها پاسخ سوالات باید منطبق با نظر استاد کاتوزیان و شهبازی باشد


موفق باشید


دوستان گرامی فقط به سولاتی پاسخ داده می‌شود که مربوط به یادداشتهای کتاب نظم کنونی یعنی اگر یکی از یادداشتهای این کتاب را متوجه نشدید با ذکر ماده و شماره یادداشت بپرسید تا در حد توانم پاسخ دهم . و به سوالات خارج از یادداشتهای این کتاب  و ...پاسخ داده نمی‌شود 


طرح آمادگی برای آزمون وکالت ۹۲طرح آمادگی برای آزمون وکالت ۹۲

سلام

از زمانی که این وبلاگ را راه‌اندازی کردم دوست داشتم‌ کاری بکنم که وبلاگم فقط به معرفی منابع و چه خوانده‌ام و چه بخوانید و ....خلاصه نشود. برای همین، با دوستان خوبم تصمیم گرفتیم در‌درسهای مهم آزمون وکالت، به شما عزیزان خدمتی متفاوت ارائه دهیم که تا کنون سابقه‌ای در دنیای وبلاگ‌نویسی نداشته‌است .البته ۲ درس آن توسط خودم انجام می‌شود و درس اصول فقه توسط وبلاگ گروه آموزشی اصول فقه و درس تجارت توسط دوست خوبم آقای حیدری و درس آیین دادرسی کیفری توسط دوست خوبم آقای مهدی پور. لازم ‌‌است خدمت شما دوستان عرض کنم که از نظر علمی هیچ‌گونه ادعایی نداریم و در اینجا تنها قصد داریم تجربه‌مان از آزمون وکالت را به شما دوستان گرامی منتقل کنیم.

 یک نکته مهم را باید همیشه به یاد داشته باشید و آن این که آزمون وکالت را برای خود خیلی بزرگ و وحشتناک نکنید و از رقیبان خود نترسید و فکر نکنید که خیلی از شما بهتر هستند  ولو اینکه دکترای حقوق داشته باشند. این حرف از زبان خود من است، یعنی کسی که در آزمون وکالت سال ۹۱ در بین تمام شرکت‌کنندگان رتبه تک رقمی به دست آورده. من همیشه این حرف را باور داشتم. پس، شما دوستان نیز این حرف را باور داشته باشید.


امیدوارم که خدا در این راه کمکمان کند

****************************************************************************

*دوستان عزیز توجه داشته باشند که اکثر کسانی که در آزمون وکالت قبول شده‌اند منابع خاصی نخوانده‌اند بلکه همین منابع را خیلی دقیق خوانده‌اند(شاید یکی یا دو تا منابع بیشتر خوانده باشند ) و برای همین قبول شده‌اند پس زیاد دنبال منابع خاص نباشید (البته این پیشنهاد است و شما دوستان هر منابعی که دوست داشته باشید را می‌توانید بخوانید).

*لازم به ذکر است که مطالب این وبلاگ و وبلاگ دوستانم، تنها جنبه پیشنهادی داشته و هیچگونه مسوولیتی متوجه نویسنده نخواهد بود، لذا با تحقیق بیشتر و در صورت صلاحدید، از مطالب و توصیه های وبلاگ استفاده فرمایید.

*سعی می‌کنم به سوالات در همان روز پاسخ دهم و گرنه در اولین فرصت پاسخگوی شما دوستان هستم.

****************************************************************************

خدماتی که ارائه می‌شود


۱-پاسخ گویی به سوالات درس مدنی از کتاب نظم کنونی دکتر کاتوزیان(کلیک کنید)

۲-پاسخ گویی به سوالات درس آیین دادرسی مدنی از مواد قانونی و کتاب آیین دادرسی پیشرفته شمس ( کلیک کنید)

۳- آمادگی در درس اصول فقه و پاسخگویی به سوالات شما دوستان از کتاب اصول فقه ابوالحسن محمدی توسط گروه آموزشی اصول فقه با مدیریت آقای هاشمیان (کلیک کنید)

۴- پاسخ گویی به سوالات درس تجارت ازکتاب دکتر اسکینی توسط آقای عزیزالله حیدری رتبه سه کانون کرمان (کلیک کنید)

۵- آموزش مفاهیم، قواعد و نکات درس آیین دادرسی کیفری توسط آقای امیر مهدی پور رتبه ۱۶ آزمون وکالت سال۹۱ (کلیک کنید)

۶- رفع ایرادات برنامه ریزی درسی شما (کلیک کنید)

۷-جزوات اختصاصی این وبلاگ (کلیک کنید)

 سؤالات کنکور کارشناسی ارشد 91 همراه با پاسخنامه تشریحی سؤالات کنکور کارشناسی ارشد 91 همراه با پاسخنامه تشریحی


در این پست سؤالات کنکور کارشناسی ارشد 91 همراه با پاسخنامه تشریحی (25 درصد دوم مباحث) قرار داده‌ام.(لازم به ذکر است که این مطلب برگرفته از وبلاگ مدرسه وکالت و تجارت است)دانلود دفترچه سوالات


دانلود دفترچه پاسخنامه تشریحی


با چه درصدی در کارشناسی ارشد گرایش حقوق خصوصی قبول میشویمبا چه درصدی در کارشناسی ارشد گرایش حقوق خصوصی قبول میشویم

درود بر دوستان .در این پست به بررسی نمونه کارنامه‌ی دوستانی که در آزمون کارشناسی ارشد سال۱۳۹۱ درگرایش‌ حقوق خصوصی قبول شده‌اند می‌پردازم.


ادامه‌ی مطلب

منابع مطالعاتی منمنابع مطالعاتی من


من با خواندن این منابع و لطف خدا و ائمه اطهار در کانون البرز رتبه‌ی یک را به دست آوردم. در مورد مدتی که برای آزمون وکالت درس خواندم، من از نیمه‌ی دوم مرداد ماه امسال با تمام توان شروع به خواندن کردم و بسته به شرایط از ١٠ تا ١۵ساعت مطالعه میکردم . درصدهای من:

مدنی٨٠، آدم ٨٨٫٣، تجارت ۶٣٫٣، اصول استنباط  ۴٣٬٣، جزا ٧٠، آدک ٨۶٬۶، و نمره‌ی کل: ٧۶٠٢.

نخست، چند نکته‌ی مهم که همه‌ی عزیزان باید مدنظر داشته باشند:

به هیچ عنوان، تمام فکر و ذکر خود را به قبولی در آزمون معطوف نکنید چون استرس‌زا و مخرب است؛ باید بر بالا بردن دانش‌تان تمرکز کنید و قبولی در آزمون را به خدا واگذار کنید. (این مهمترین نکته است)

در هنگام مطالعه سعی کنید دلیل هر حکم و قانون را بفهمید چون رشته‌ی حقوق در بیشتر درسها فهمیدنی است.

سعی کنید نخست منابع اصلی‌ای را که من در ادامه معرفی کرده‌ام کاملا یاد بگیرید و سپس به سراغ منابع تکمیلی بروید. به امید آن که آنچه من تجربه کرده‌ام به یاری دوستان بیاید.

در ادامه به ذکر منابع میپردازم:

 

۱- مدنی: منابع اصلی الف) قانون مدنی ب) قواعد عمومی قراردادهای دکتر صفایی ج) قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی دکتر کاتوزیان (مهمترین و اصلی ترین منبع است و باید خیلی با دقت مطالعه شود). منابع تکمیلی: جزوه‌ی ارث دکتر شهبازی + جزوه‌ی اشخاص و محجورین دکتر صفایی + کتاب تست شهبازی


۲-  آیین دادرسی مدنی: منابع اصلی الف) قانون آیین دادرسی (خیلی مهم است و باید تسلط کامل به آن داشت). ب) ساده‌ساز آقای فرشید فرحناکیان (اگر این کتاب را با دقت بخوانید بالای ۷٠ درصد میزنید). منابع تکمیلی: کتاب آیین دادرسی پیشرفته یا بنیادی آقای دکتر شمس

۳- تجارت: منابع اصلی الف) قانون تجارت و لایحه‌ی قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت (تمام مواد قانون را با دقت خوانده تا کاملا مسلط شوید) ب) قانون تجارت در نظم کنونی فرحناکیان. منابع تکمیلی:جزوه‌ی اسناد تجاری فرحناکیان + کتاب ورشکستگی اسکینی + ساده‌ساز تجارت فرحناکیان (این کتاب فوق‌العاده است)

۴- اصول استنباط: منا بع اصلی الف) کتاب اصول دکتر ابوالحسن محمدی ب) من از کتاب تست آقای لطفی و شهبازی و ساده‌ساز و آسان‌ساز اصول فقه و کتاب اصول فقه کاربردی آقای الهیان استفاده کردم و دفتری برای خودم درست کردم و هر صفحه از آن را به هر مبحث اختصاص دادم. مثلا برای مبحث عام یک صفحه درست کردم و از کتاب این اساتید مثالهایی را که از مواد قانون در مورد عام نوشته شده بود در آن صفحه نوشتم. این کار کمک خیلی زیادی به فهم مطالب اصول میکند یعنی بعد از خواندن مبحث عام از کتاب محمدی به دفترم رجوع میکردم و مثالهای آن را میخواندم. منابع تکمیلی: کتاب اصول فقه نموداری آقای حمید فرجی + جزوه‌ی آقای شهبازی (این جزوه عالی است)

۵- جزا: منابع اصلی الف) قانون مجازات ب) محشای قانون مجازات دکتر گلدوزیان  ج) حقوق جزای عمومی دکتر اردبیلی. منابع تکمیلی: کتاب اول حقوق جزای عمومی تألیف آقای خاکی از انتشارات میثاق عدالت + کتاب تست شکری

۶- آیین دادرسی کیفری: منابع اصلی الف) قانون آدک (کاملا مسلط شوید) ب) کتاب آیین دادرسی کیفری دکتر خالقی. منابع تکمیلی: کتاب اول آیین دادرسی کیفری مجتبی باری از انتشارات میثاق عدالت  +کتاب تست آزمون‌یار آیین دادرسی کیفری دکتر صبری (این کتاب ۳ جلدی است)

۷- و در نهایت: قوانین خاص + آراء وحدت رویه

دوستان عزیز مطمئن باشید با توکل به خدا و پشتکار و مطالعه این منابع  بدون نیاز به هیچ مؤسسه و کلاسی،
  در هر آزمونی موفق خواهیدبود(انشاالله).یا حق

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 1391تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 1391

در این پست سعی دارم با ارائه‌ی ‌مطالب مفید از تجربه خودم و مطالب مفید دیگر وبلاگ‌نویسان و نظرات و پیشنهادات شما دوستان گرامی، گامی مؤثر در موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق خصوصی بردارم. یا حق

نخست: تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 1391(منبع: مؤسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف)

زبان تخصصی

در آزمون كارشناسی ارشد حقوق سال 91 (بهمن 90)، مانند سال گذشته 15 سوال زبان تخصصی مطرح شد. در آزمون زبان تخصصی حقوق سال 91 متون كوتاه و كلی بودند، بنابراین داوطلب با درك كلی متون قادر بود به بیشتر سوالات پاسخ صحیح بدهد، درصورتی كه سوالات سال 90، تخصصی‌تر بودند. در تحلیل سوالات زبان تخصصی حقوق می‌توان گفت تقسیم‌بندی سوالات به دو بخش لغات تخصصی و درك مطلب با این هدف بوده است كه داوطلبان گرامی متوجه باشند كه پاسخ‌دهی به سوالات زبان دو توانایی ایشان را می‌طلبد.

1ـ تسلط به لغات تخصصی

2ـ تسلط به مهارت‌های 16 گانه درك مطلب

توجه داشته باشید كه حتی برای پاسخ‌دهی به سوالات درك مطلب نیز باید لغات تخصصی را بدانید. اما مهارت‌های 16گانه برای نیل به این هدف است كه اگر داوطلبان در سر آزمون ارشد به متونی برخوردند كه مشكل بوده یا غیر فهم است برای پاسخ‌دهی به این گونه سوالات از مهارت‌های 16گانه درك مطلب استفاده كنند.

مهارت‌های درك مطلب به عنوان فصل Reading comprehension در كتب زبان تخصصی مدرسان شریف آورده شده است. بعد از مهارت‌ها یك سری متون آورده شده است كه شما می‌توانید به عنوان تمرین یادگیری مهارت‌ها از این متون استفاده كنید. با آرزوی موفقیت شما در آزمون كارشناسی ارشد.

متون فقه:

در آزمون كارشناسی ارشد حقوق سال 91 (بهمن 90)، همانند سالیان گذشته از این درس 20 سوال مطرح شده بود. اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین سوالات کارشناسی ارشد سال 91 با سال 90 انجام دهیم در مجموع می‌توان گفت: سوالات امسال به لحاظ ضریب سختی، دشوارتر از سوالات سال گذشته بوده است. از نظر بودجه‌بندی، 1سوال از مبحث "قضا و شهادات"، 2 سوال از مبحث "متاجر" ، 1 سوال از مبحث "دین، رهن و حجر"، 2 سوال از مبحث "ضمان، حواله و کفالت"، 2 سوال از مبحث "صلح و شرکت"، 1 سوال از مبحث "مضاربه، ودیعه و عاریه"، 3 سوال از مبحث "اجاره و وکالت"، 2 سوال از مبحث "نکاح"، 2 سوال از مبحث "ارث"، 3 سوال از مبحث "حدود" و 1 سوال از مبحث "السبق و الرمایه"  طرح شده بود.

در آزمون کارشناسی ارشد 91، تغییر ملموس، طرح 1 سوال از مبحث "السبق و الرمایه" بود که تا کنون در آزمون‌های کارشناسی ارشد اعم از دولتی و آزاد از آن سوال طرح نشده بود. این تغییر، این نکته را یادآوری می‌کند که کلیه مباحث می‌بایست مد نظر داوطلبان قرار بگیرد. البته واضح است که مباحث مهم‌تر نظیر فصول "متاجر، اجاره، وکالت، ارث، نکاح، طلاق، حدود و قصاص" می‌بایست از نظر مطالعه و تست زنی در اولویت بوده و سپس به سایر فصول پرداخته شود.

تغییر قابل توجه دیگر در آزمون 91، تحلیلی شدن هر چه بیشتر سوالات است که داوطلبان می‌بایست به این موضوع توجه داشته باشند. از میان سوالات آزمون 91، 3 سوال (که عبارتند از سوالات شماره 1،13، 20) به راحتی قابل پاسخ گویی نبودند، به این علت که سوالات مذکور تالیفی بوده و متن آن‌ها در کتب فقهی ذکر نشده بلکه از سوی طراحان محترم تالیف شده بود.

نکته دیگر که می‌بایست به آن توجه شود پیرامون سوال شماره 4 است، با مطالعه فصل "صلح" که این سوال مربوط به آن است مشخص می‌شود که دلیل حکم عبارت ذکر شده در صورت سوال، گزینه 2 و 3 می‌باشد که این دو گزینه در متن کتب فقهی پشت سر هم ذکر شده حال آن که در میان پاسخ‌های ارائه شده به پاسخ (گزینه‌های 1 و 2 ) بر می‌خوریم که شاید به علت بی‌دقتی طراحان سوال باشد.

در پایان باید به این نكته توجه كرد که در صورت مطالعه صحیح فصول و تسلط کافی بر محتوای آن‌ها ، داوطلب به راحتی می‌تواند به اکثر تست‌های آزمون کارشناسی ارشد پاسخ دهد.

حقوق تجارت:

آزمون كارشناسی ارشد حقوق در سال 91 تحت شرایطی برگزار شد كه همة اساتید و دانشجویان حقوق منتظر تصویب نهایی لوایح قانونی در مجلس شورای اسلامی بودند. یكی از این لوایح، لایحة حقوق تجارت بود كه سرانجام تصویب آن به تعویق افتاد و نهایتاً از قانون تجارت 1311 و لایحة اصلاحی سال 1347 سوالاتی مطرح شد، در این آزمون مانند سال‌های گذشته 15 سوال از فصل‌های مهم ارائه شد كه عبارتند از:

شركت‌های تجاری 4 سوال، اسناد تجارتی 5 سوال، قراردادهای تجارتی 2 سوال، ورشكستگی و تصفیه 4 سوال. همانطور كه ملاحظه گردید در سال 91 از فصول كلیات حقوق، معاملات تجارتی، دفاتر تجارتی و حقوق مالكیت معنوی سوالی طرح نگردید. در مقام مقایسة سوالات سال 91 با ادوار گذشته لازم به ذكر است كه سوالات بیشتر بر پایة مفهوم و استدلال مطرح شده است و برنامه‌ریزی به گونه‌ای بود كه داوطلبان با قدرت تحلیل بالای حقوقی، موفق به پاسخگویی به سوالات مربوطه شوند. مباحث حقوق تجارت از جمله دروسی است كه داوطلبان برای تسلط بر آن همیشه با مشكل روبرو هستند و شاید دلیل آن هم مبهم بودن مواد قانونی می‌باشد.

كه به داوطلبان توصیه می‌گردد هر روز 1 ساعت را به مطالعه قانون و آرای وحدت رویه اختصاص دهند. در این مسیر سعی شود در روزهای آخر هفته تست‌های هر مبحث را با دقت كامل تمرین نمایند. با مطالعة دقیق منابع ارائه شده می‌توان سوالات مفهومی را كه مبنای كار طراحان سوال قرار گرفته است پاسخ داد.

حقوق مدنی

با توجه به این‌كه حقوق مدنی مجموعه قواعدی است كه در ارتباط با حقوق شخصی، اصلی و مالكیت خصوصی شهروندان یك جامعه می‌باشد و از آن‌جا كه نظریات حقوق دانان و فقها نیز می‌تواند در تفسیر قوانین مورد استفاده قرار گیرد، دقت در مطالعه این درس  بسیار ضروری است.

در آزمون كارشناسی ارشد حقوق سال 91 (بهمن 90)، از درس حقوق مدنی مانند سال گذشته 20 سوال مطرح شد. به طور كلی سوالات سال 91 از آزمون سال 90 دشوارتر بود. از لحاظ بودجه‌بندی از فصل عقود و تعهدات به طور كلی 1 سوال ، معاملة فضولی       1 سوال ، شروط ضمن عقد 1 سوال ، عدم اجرای تعهد و آثار آن 2 سوال ، انحلال قرارداد            1 سوال ، سقوط تعهدات 1 سوال ، آثار نكاح 1سوال مطرح شد و برخلاف سال گذشته از فصول شرایط اساسی صحت معاملات ، آثار قراردادها و تعهدات سوالی مطرح نشده بود.در حقوق مدنی 6 بودجه بندی سوالا به صورتی بود که از فصل بیع    4 سوال ، اجار، جعاله، قرض           1 سوال ، عقد صلح و شركت 1 سوال ، عقد رهن          2 سوال ، در ودیعه و عاریه       2 سوال ، در ارث 1 سوال ، هبه        1 سوال مطرح شد واز فصول زیر در 2سال اخیر سوالی مطرح نشده است:

عقد ضمان ، عقد حواله ، عقد كفالت  ، در اخذ به شفعه ، در وصایا

در كل سوالی مطرح نشده بود كه داوطلب با مطالعه قادر به پاسخگویی به آن نباشد.

دفترچه سؤالات آزمون دكتري سراسري 1391 ـ حقوق جزا و جرم شناسيدفترچه سؤالات آزمون دكتري سراسري 1391 ـ حقوق جزا و جرم شناسي


دفترچه سؤالات آزمون دكتري سراسري 1391 ـ حقوق جزا و جرم شناسي


رمز:sadesaz.irکلید متون حقوقی ارشد ۹۲کلید متون حقوقی ارشد ۹۲

دوستان گرامی،

کلید درس متون حقوقی آزمون ارشد سال ۹۲ که توسط جناب آقای علی جهانشیری تهیه شده.

لازم به ذکر است که این کلید صرفا پیشنهادی بوده و قطعی نمی‌باشد.(مثل تمام کلیدهای پیشنهادی دیگر که توسط سایر دوستان در درسهای دیگر ارائه شده است)

در مورد تست شماره‌ی ۱۷، ظاهرا منظور principal بوده که اشتباها principle نوشته شده.

                                                  

162
171*
183
192
203
212
222
233
244
253
262
274
281
292
304

منابعمنابع

1- منابع مطالعاتی من


2-جزوه‌ها (برگرفته از وبلاگ  عدالت)
کلید پیشنهادی درس آیین دادرسی مدنی آزمون ارشد سراسری سال 92کلید پیشنهادی درس آیین دادرسی مدنی آزمون ارشد سراسری سال 92

عرض سلام و ادب خدمت دوستان گرامی

برای ارئه‌ی کلید پیشنهادی درس آیین دادرسی مدنی تمام سعی و تلاشم را کردم که جواب هر سوال مستند باشد و شما با رجوع به ارجاع‌هایی که داده‌ام بتوانید به یک اطمینان خوبی  در پاسخ‌ها دست پیدا کنید و تا حدودی استرس شما عزیزان کم شود.امیدوارم  در این امر موفق بوده باشم

بسم الله الرحمن الرحیم

شماره سوالگزینه درست
156گزینه ۲
ماده۴ قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب ۱۳۵۷ در این قانون تفکیکی میان املاک دولتی و غیر دولتی صورت نگرفته
مشابه این سوال در آزمون ارشد سراسری سال1381 طرح شده بود
157گزینه ۴
ماده ۲۱ قانون متمم سازمان دادگستری و اصلاح لایحه....مصوب ۱۳۳۵
158گزینه ۴
رأی وحدت رویه شماره ۶۶۰
159گزینه ۱
ماده ۲۰ قانون مدنی و ۱۱ ق آدم
160گزینه ۳
طبق ماده ۱۶۶ ق کار مصوب ۱۳۶۹ و آیین نامه آن مصوب ۱۳۷۰ و سوال آزمون مشاوران حقوقی سال ۱۳۸۸
161گزینه ۱
ماده۳۱۲ ق .آدم
162گزینه ۲
تبصره ماده ۳۰۶ق. آدم و جلد دوم پیشرفته شمس شماره۶۶۴
163گزینه ۲
ماده ۳۶۸ ق.  آدم
164گزینه ۲
ماده ۱۰۵ ق .آدم
165گزینه ۱
ماده ۴۰۱ ق. آدم
جلد دوم پیشرفته شمس شماره۹۲۲
166گزینه ۳
ماده ۴۸۸ ق . آدم
167گزینه ۳
جلد دوم پیشرفته شمس شماره ۵۵ و مستفاد  از سوال طرح شده در آزمون ارشد سراسری   سال۱۳۸۲
168گزینه ۲
جلد سوم پیشرفته شمس شماره ۷۶۴ و ۷۵۵
169گزینه ۱
ماده ۱۳۳۱ قانون مدنی و جلد سوم پیشرفته شمس شماره ۴۵۴
170گزینه ۴
ماده ۱۰۱ قانون اجرای احکام مدنی

التماس دعا

نیما جهانشیری

کلید پیشنهادی سوالات زبان عمومی آزمون ارشد حقوق سال۹۲کلید پیشنهادی سوالات زبان عمومی آزمون ارشد حقوق سال۹۲

دوستان گرامی

کلید پیشنهادی درس زبان عمومی آزمون ارشد حقوق ۹۲ ، توسط جناب آقای علی جهانشیری تهیه شده است. لازم به ذکر است که ایشان دارای مدرک تافل بوده  و مسلط به چند زبان  می‌باشند

شماره سوالگزینه درست
۱۲
۲۱
۳۱
۴۴
۵۳
۶۲
۷۴
۸۲
۹۱
۱۰۳
۱۱۳
۱۲۴
۱۳۱
۱۴۲
۱۵۲

شرح وظایف کار آموزی وکالت کانون وکلای البرزشرح وظایف کار آموزی وکالت کانون وکلای البرز

با سلام خدمت دوستان گلم .در قسمت ذیل شرح وظایف کارآموز وکالت کانون وکلا‌ی البرز را قرار داده‌ام.این مطلب برگرفته از سایت رسمی کانون وکلا‌ی البرز است.

فصل اول : کلیات و تعاریف
 
ماده 1) در این شرح وظایف ، اصطلاحات در معانی زیر استفاده شده است :
 
الف ) اتحادیه:اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران.
 
ب) صندوق:صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری.
 
ج) پروانه :پروانه کارآموزی وکالت دادگستری.
 
د)کانون یا کانون متبوع : کانون وکلای دادگستری صادر کننده پروانه.
 
ه) آزمون: آزمون ورودی داوطلبان کارآموزی وکالت.
 
و) کارآموز:دارنده پروانه معتبر از کانون.
 
ز) کمیسیون:کمیسیون کارآموزی کانون مربوط.
 
ح) دوره یا کارآموزی:مدت زمان انجام تکالیف کارآموزی.
 
ط) پروانه معتبر: پروانه ای که با شرایط قانونی صادر و در موعد مقرر تمدید اعتبار شده و از درجه اعتبار ساقط نشده باشد.
 
ی) محل اشتغال : شهری که از سوی کانون برای اشتغال به وکالت تعیین می شود.
 
ک) محل کارآموزی: شهری که از سوی کانون برای طی دوره، تعیین می شود.
 
ل) وظایف یا تکالیف: کلیه تکالیفی که کارآموز باید در طی دوره انجام دهد.
 
م) پایان یا ختم دوره: اتمام انجام کلیه تکالیف،طبق شرح وظایف در مدت مقرر و اعلام کتبی به کمیسیون.
 
ن) مدارک:آنچه که نشان دهنده انجام تکالیف است.
 
س) اختبار: امتحان کتبی و شفاهی پایان دوره.

ادامه‌ی مطلب

دفترچه سؤالات آزمون دكتري سراسري 1391 ـ حقوق خصوصيدفترچه سؤالات آزمون دكتري سراسري 1391 ـ حقوق خصوصي


دفترچه سؤالات آزمون دكتري سراسري 1391 ـ حقوق خصوصيرمز:sadesaz.ir


دعا کردن سه حالت دارددعا کردن سه حالت دارد

دعا کردن سه حالت دارد که به هر حالتی که باشد برای انسان اجر معنوی دارد

حالت اول: آن که صلاح بنده در آن هست و به او میرسد و مشروط به دعا نیست و در این صورت ثمره دعا تقرب بنده است به خدا.

حالت دوم: آن که صلاح بنده در آن هست و رسیدن به آن مشروط به دعا است و در این حالت ثمره دعا دو چیز است یکی رسیدن به مطلوب و دیگر تقرب به خدا.

حالت سوم: آن که صلاح بنده در آن نیست و به آن نمیرسد چه دعا بکند، چه نکند و در این صورت ثمره دعا دو چیز است یکی تقرب به خدا، دوم عوض آن که در دنیا از او منع شده در آخرت به اضعاف آن به او عطا میشود.

**********


عوامل عدم موفقیت در آزمون وکالت و راهکار رسیدن به موفقیت در آزمون وکالتعوامل عدم موفقیت در آزمون وکالت و راهکار رسیدن به موفقیت در آزمون وکالت

برگرفته از وبلاگ آقای علیخانی (نشانی پست):

مخاطب اصلی من در این پست داوطلبانی هستند پرتلاش اما ناموفق در کسب نتیجه مطلوب;

عوامل مختلفی میتونه منجر به عدم کسب نتیجه مطلوب بشه که بطور اجمالی به آنها می پردازم:

1-عدم اعتماد به نفس و بی هدف بودن:

_تفکر منفی

2-بی برنامه بودن(اعم از داشتن برنامه اشتباه و غیر اصولی و برنامه نداشتن)

_مطالعه بدون رعایت اصول صحیح برنامه ریزی مطالعه ای بدون نتیجه خواهد بود.

3-عدم اجرای صحیح برنامه:

_به تعویق انداختن اجرای برنامه و متعادل نبودن برنامه

4-عدم رعایت اصول مطالعه صحیح:

_نخواندن تمام مباحث و عدم اجرای کامل برنامه

_عدم مطالعه عمیق

_تست نزدن یا تست زنی نامناسب و غیر صحیح

_مطالعه غیر فعال

_عدم مرور به موقع

5_شرایط روز آزمون:

_عدم آمادگی ذهنی

_خستگی زیاد

_استرس

_بی دقتی در خواندن سوال و گزینه ها یا عدم خواندن تمام گزینه ها

6-حفظ نکردن ریتم مطالعه در دوران دلسردی و خستگی(دوره ای که داوطلب جدی از دیگران سبقت می گیرند)

7-عدم جمع بندی مناسب در ماه پایانی

8-سطح علمی پایین و عدم فهم کامل مطالب در مطالعه(در اینصورت مجبور به شرکت در کلاسهای موسسات هستید)

در خصوص راهکارهای رسیدن به نتیجه مطلوب به طور اجمالی می توان گفت:

1-توکل به خداوند، مثبت اندیشی و اعتماد به نفس

2-برای شروع مطالعه باید یک برنامه صحیح و اصولی داشته باشید.(شیوه صحیح و اصولی برنامه ریزی)

3-اجرای برنامه را به هیچ وجه به تعویق نیاندازید، فقط و فقط سعی بر اجرای صحیح و با کیفیت برنامه در زمانهای مشخص شده داشته باشید.

4-مطالعه فعال داشته باشید، می توانید از تکنیکهای آموزشی از قبیل یادداشت برداری،حاشیه نویسی، مراجعه به کتب مرجع و ... استفاده کنید.

5-برنامه شما باید مبتنی بر مطالعه مباحث مشخص در روز،هفته و ماه باشد.یعنی برنامه هر هفته و به تبع آن هر روز شما مشخص باشد بطوریکه بدانید هر روز چه مباحثی باید مطالعه شود.

6-مرور به موقع و مناسب داشته باشید، برای مرور می توان از یادداشتها و در صورت نیاز کتب کمک آموزشی استفاده کرد.از وقتهای مرده بهره لازم را برای مرور یادداشتهایتان ببرید.

7-حتما قبل از مطالعه مباحث جدید، مطالب قبلی را مرور کنید.

8-در برنامه خود تست خوانی و تست زنی داشته باشید.شیوه صحیح تست زنی

9-تعادل منطقی در مطالعه داشته باشید به نحوی که دروس را به ترتیب اهمیت آنها(ضریب در کنکور) مطالعه کنید.

10-قبل از شروع مطالعه زمان مشخصی مثلا یک ساعت را مشخص کرده و بدانید تا یک ساعت تمام نشده حق حواس پرتی، استراحت و... را ندارید.(البته منتظر تمام شدن وقت نباشید بلکه درس بخوانید تا یک ساعت تمام شده سپس استراحت کوتاهی داشته باشید)

11-تست مجموعه ای (از مباحثی که مطالعه کرده اید) بزنید و خودتان را در شرایط کنکور قرار دهید تا به مدیریت زمان و عدم استرس و اظطراب در روز آزمون برسید.

12-زمانی را مثلا نصف روز آخر هفته را به تفریح اختصاص دهید و انرژی لازم را بگیرید.

13-زمانهای مطالعه خود را آخر شب در دفتر مخصوصی بنویسید و همیشه سعی بر افزایش زمان مطالعه با حفظ کیفیت و عمق مطالعه داشته باشید.

14-بر روند مطالعه و اجرای برنامه خود نظارت داشته،نقاط قوت خود را تقویت و حفظ و نقاط ضعف خود را برطرف کنید.


کلید پیشنهادی سوالات درس تجارت آزمون ارشد ۹۲کلید پیشنهادی سوالات درس تجارت آزمون ارشد ۹۲


عرض سلام و احترام

برای تهیه کلید درس تجارت تمام تلاشم را کردم تا پاسخها مستند باشد تا شما دوستان بتوانید دلیل نظر من بر آن گزینه را بهتر متوجه بشوید. البته، به قول دوست خوبم در سایت آزمون آنلاین حقوق، حتی خود سنجشیها هم به کلید اولیه خود مطمئن نیستند‌.

شماره سوالگزینه صحیح
۱۸۶۲
ماده ۳۸۶ قانون تجارت
۱۸۷۱
ماد ۱۰۳ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷
۱۸۸۴
به استناد ماده ۱۱۸ لایحه قانونی..که تصریح شده که جز در باره موضوعاتی که به موجب مقررات این قانون اخذ تصمیم و اقدام درباره آنها  در صلاحیت خاص مجامع عمومی است مدیران شرکت دارای اختیارات لازم برای اداره شرکت می باشند . به نظر می‌رسد هیئت مدیره که اداره شرکت به عهده اوست حق انتخاب نماینده برای عضویت در هیئت مدیره شرکت دیگر را دارا باشد
۱۸۹۱
ماده ۱۲۳ لایحه...
۱۹۰۲
ماده۱۹۳ لایحه...
۱۹۱۴*
در ماده۱۳۴ قانون تجارت تصریح شده است که شرکای شرکت تضامنی نمیتوانند تجارتی از نوع تجارت شرکت نمایند و اگر شرکت با مسئولیت محدود بخواهد به عنوان شریک در شرکت تضامنی وارد شود چون وصف شریک شامل این شرکت میشود پس باید موضوع شرکت بامسئولیت محدود متفاوت با شرکت تضامنی باشد
۱۹۲۳
ماده ۱۸۳ قانون تجارت و اسکینی درجلد اول شرکتهای تجارتی صفحه۱۱۶و ۱۷۷
۱۹۳۴
هرگاه دارندگان سند تجاری متعدد باشند و فقط برخی از آنها سند تجاری را ظهر نویسی کنند ،این ظهر نویسی تجاری نبوده بلکه انتقال طلب موضوع قانون مدنی با همه احکام آن است بنابر این گزینه ۴ درست است
۱۹۴۴
به دلیل اینکه درمواعد قانونی  وجه چک مطالبه نشده است به استناد ماده ۳۱۵ قانون تجارت ظهر نویسان مسئول پرداخت چک نیستند.
۱۹۵۲*
از وصف تجریدی سند تجاری استنتاج میشود:*اماره مدیونیت(در این حالت ب منتفع میشود) *اصل عدم توجه ایرادات در برابر دارنده  با حسن نیت (در این حالت ج منتفع میشود) البته اصل عدم توجه ایرادات دارای استثناء می‌باشد مثل ایراد مربوط به اراده یا تزویر در سند یا عدم اهلیت...
قانون تجارت در نظم حقوقی کنونی فرشید فرحناکیان صفحه ۲۴۹
۱۹۶1
ماده ۲۸۸و  ۲۸۹قانون تجارت
۱۹۷۱*
قانون تجارت در نظم حقوقی کنونی فرشید فرحناکیان صفحه ۵۲۱
۱۹۸3
ماده ۵۰۶ قانون تجارت
۱۹۹۲
ماده ۵۰۸ قانون تجارت
۲۰۰۳
ماده۴۲۱ قانون تجارت

* در سوال ۹۱ گزینه ۲ می‌تواند درست باشد

*در سوال ۱۹۵ گزینه ۳ می‌تواند درست باشد

*در مورد سوال ۱۹۷ گزینه ۳ می‌تواند درست باشد من بر اساس نظر آقای فرحناکیان گزینه ۱ را درست اعلام کردم